İkinci El Otomobillere Ekspertiz Zorunluluğu Getirildi

ikinci el arabalar için ekspertiz zorunluluğu


İkinci el otomobil alanların karşılaştığı en büyük zorluklardan birisi aracın belirtilen özelliklerden farklı çıkmasıdır. Daha çok bu konuda tecrübesi olmayan insanlar kolaylıkla manipüle edilebiliyorlar. Bu durumun önüne geçmek amacıyla ikinci el araçlar satılırken ekspertiz raporunu alıcıya sunma zorunluluğu getirildi.

1 Nisan 2019’dan sonra satılacak olan ikinci el arabalar için ekspertiz şartı aranacak. Dolayısıyla ikinci el araç alırken ekspertiz raporu olmadan artık satış yapılmayacak.

Hasarlı ve sorunlu araç bilgilerinin oluşturduğu mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla yapılan düzenleme daha şeffaf ve güvenilir bir ticaret ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Yönetmelik aynı zamanda dağınık ve düzensiz bir ikinci el araç pazarına denge getirmeyi de planlıyor.


İkinci el arabanızın piyasa değerini öğrenmek için hemen tıklayın! Arabam Ne Kadar Eder?


Tüketici heyetlerine yapılan şikayet ve başvurular resmi kurumları bu şikayetler konusunda harekete geçirdi. Devlet bu durumlara engel olmak için yaptığı düzenlemeyle artık ekspertizsiz araç satışına izin vermeyecek. Bu düzenlemeden önce ikinci el araçlar noter huzurunda ekspertiz kaydı olmadan satış işlemleri yapılabiliyordu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılan İkinci El Kara Taşıtları yönetmeliğine göre satılan ikinci el araçlarda satıcı garanti vermek zorundadır. Bu garanti satış tarihinden itibaren 3 ay ya da 5.000 kilometreye kadar olan aralığı kapsamaktadır.

Yeni yönetmelik ile birlikte, garanti dahiline elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konvertörü ve motor giriyor. Ekspertiz raporu bedeli ise aracı satan kişi tarafından ödeniyor. Garanti kapsamında olan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar maksimum otuz iş günü içinde gideriliyor. Motosikletler için ise bu süre yirmi iş günü olarak belirtiliyor. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar ise işletmeye ait olarak belirleniyor.

Borusan ekspertiz garantili ikinci el araçlara hemen ulaşmak için bu sayfayı ziyaret ederek ihaledeki birbirinden farklı marka ve modelden araca teklif verip Borusan güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Etiketler
CANLI DESTEK İÇİN TIKLAYINIZ KULLANIM KLAVUZU