OGS Nedir? 2022 OGS Ücreti Ne Kadar?

ogs, ihlalli geçiş, ihlalli geçiş sorgulama

Ülkemizde ücretli olan otoyol ve köprülerde geçiş yapmak için sürücülerin ilgili gişelerde kart ya da cihazlarını okutması gerekir. Bu süreçte trafikte uzun süreli duraksamaya sebebiyet vermeden elektronik cihazlar aracılığıyla ödeme yapılması mümkündür. Ücretli köprü ve otoyol gişelerinde en sık kullanılan ödeme sistemlerinden biri olan OGS, gişelerden geçişi kolaylaştırır ve sürüş güvenliğini korumaya yardımcı olur. OGS ile geçebilmek için bu alanda hizmet veren bankaların ilgili kanallarını kullanarak bakiye yüklemesi yapmanız mümkündür. OGS bakiye sorgulama sistemlerinden ise bakiye durumunu sorgulayabilir ve gerektiği takdirde tekrar yükleme yapabilirsiniz.

OGS Nedir?

OGS, Otomatik Geçiş Sistemi anlamına gelen ve ücretli köprü ve otoyollardan geçişi sağlayan bir uygulamadır. OGS ile geçiş yapmak isteyen sürücülerin OGS için ayrılan bölmeden devam etmesi gerekir.Genel olarak aracın ön kısmına konumlandırılan OGS, yollardaki gişelerin sahip olduğu okuyucular tarafından algılanır. Gişelerdeki okuyucular aracılığıyla OGS ile ilişkilendirilen sürücüye ait bir banka hesabından ya da kredi kartından ücret tahsil edilir. Bunun sonucunda sürücülerin bakiyesinden ilgili ücret düşürülür. Gişelerdeki otomatik okuyucular; sıra bekleme, para ödeme ve trafikte durgunluk gibi problemlerin önüne geçerek sürücülere büyük bir hız kazandırır.

OGS ile HGS’nin Farkı Nedir?

Ücretli köprü ve otoyolların geçişinde kullanabileceğiniz OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ile HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) arasındaki farklar şunlardır:

 • HGS kullanmak isterseniz etiket aracılığıyla geçiş yapmanız mümkündür. Fakat OGS kullanıcıları etiket ya da kart yerine cihaz kullanmalıdır.
 • OGS için kullanılan cihaz, HGS’ deki etiketlere göre daha yüksek fiyata sahiptir. Bu cihazın belirli bir süre dahilinde garantisi mevcuttur.
 • OGS’ ye sahip olan araçlar köprü ve otoyollardan daha rahat bir şekilde geçebilir.

HGS ihlali sorgulama yazımızı okumak için hemen tıklayın.

OGS’den Hangi Araçlar Geçer?

Ücretli köprü ve otoyollarda sürücülerden tahsil edilen ücret aracın sınıfına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla aracınızın aks aralığına yani dingil mesafesine göre uygun olan sınıfa ait OGS cihazı almanız gerekir. Aksi takdirde aracınıza uyumsuz sınıfa ait bir OGS kullanmanız gerekçesiyle kara listeye alınabilirsiniz. OGS’den geçen araç sınıfları şunlardır:

 • Otomobil, minibüs, kamyon ve arazi aracı gibi aks aralığı 320 m altında olan 1.sınıf araçlar ve tüm motosikletler
 • 2 adet akslı çalışan ve aks aralığı 320 m üzeri olan 2.sınıf otobüs, kamyon ve minibüs gibi araçlar
 • 3 adet akslı çalışan 3.sınıf araçlar
 • 4 veya 5 adet akslı çalışan 4.sınıf araçlar
 • 6 veya üzeri akslı çalışan kamyon ve tır gibi araçlar

OGS Hizmeti Veren Bankalar

PTT; OGS başvuru ve abonelik süreçleri için bazı bankalar ile anlaşmalıdır. Siz de başvurudan ödemeye kadar tüm OGS süreçlerinizi İş Bankası, Garanti BBVA, Vakıfbank, Denizbank ve Ziraat Bankası gibi çeşitli banka kanalları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

OGS için Gerekli Belgeler

OGS başvurusunda sürücüler bireysel olarak başvuru yapmalıdır. Bireysel başvurularda araca ait ruhsat ve sürücünün kimlik belgesi talep edilir. Tüzel kişi kategorisine giren şirket araçları için ise OGS başvurusu yaparken aracın ruhsatı, imza sirküleri ve yetkinin verildiğine dair belge gereklidir. Bireysel başvuruların ve tüzel kişi kategorisinin yanı sıra bir de kiralık araçlar için uygulanan bir düzenleme vardır. Kiralık araçlar için yapılan OGS başvurularında aracı kiralayan firma ve aracı kullanan kişi ya da kurumlar arasındaki kira sözleşmesi talep edilir.

OGS Geçiş İhlali

Yetersiz bakiye ile OGS’den yapılan araç geçişleri kaçak geçiş statüsüne düşer. Eğer OGS’ye tanımlanan banka hesabı ya da kredi kartınızda ilgili ücretli köprü ya da otoyol için gerekli olan bakiye mevcut değilse cezai işlem uygulanır. Uygulanan ceza miktarı, ilgili ücretli köprü ya da otoyolun normal ücretinin on katına tekabul eder. Fakat bakiyenizin yetersiz olduğunu fark edip uygulanan cezai işlemi ortadan kaldırmak isterseniz 15 gün içerisinde OGS yüklemesi yapabilirsiniz. Bu sayede normale göre on kat daha fazla cezai işlem yerine yalnızca normal sınırlarda belirlenen köprü ya da otoyol ücretini ödemiş olursunuz.

OGS Geçiş İhlali Sorgulama

Bazı zamanlarda OGS’ye tanımladığınız banka hesabı ya da kredi kartındaki bakiye yetersiz olabilir. Bu durumda bakiyeniz yetersiz olduğu halde ücretli köprü ya da otoyollardan geçiş yaparsanız ilgili birimler tarafından 10 kat ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Bu problemin önüne geçmek ve eğer geçiş ihlali mevcut ise 15 gün içinde ödeyerek cezadan kurtulmak için OGS geçiş ihlali sorgulama yapabilirsiniz. OGS geçiş ihlali sorgulama için kullanabileceğiniz sistemler şunlardır:

 • E-Devlet OGS geçiş ihlali sorgulama
 • Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesi
 • Geçiş yaptığınız ilgili özel otoyol ya da köprülere ait olan web siteleri

OGS Bakiye Yükleme

OGS bakiye yükleme işlemini PTT şubelerinden ya da PTT’nin OGS başvuru ve ödeme süreçleri için anlaşmış olduğu bankaların uygulama kanalları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, Vakıfbank ve Garanti BBVA gibi bankalar OGS bakiye yükleme işlemi için çeşitli seçenekler sunar. ATM, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık gibi bankaların sunduğu kanallar aracılığıyla OGS bakiye yükleme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullandığınız bankacılık uygulaması aracılığıyla otomatik ödeme talimatı oluşturabilir ve belirli aralıklara göre dilediğiniz miktarda OGS cihazınıza yükleme yaptırabilirsiniz. Böylelikle OGS bakiyeniz belirli bir limitin altına düştüğünde banka tarafından otomatik olarak yükleme yapılacağından dolayı herhangi bir cezai işlem ile karşı karşıya kalma riskiniz olmaz.

OGS Bakiye Sorgulama

OGS bakiye sorgulama işlemi bankalara ait olan uygulama seçeneklerinden kontrol edilebilir, E-Devlet sisteminden sorgulanabilir veya özel otoyol ya da körpülere ait olan işletmelerin web sitelerinden bakılabilir. OGS bakiye sorgulama, yaptığınız ödemeleri kontrol altına almak ve bakiye düştüğünde bankalar veya PTT aracılığıyla yükleme yapmak için kullanabileceğiniz bir işlemdir.

OGS Cihaz Fiyatları 2022

OGS cihaz fiyatları; hangi bankadan işlem yaptığınıza, bankanın belirlemiş olduğu depozito oranına, cihaz ve etiket bedeline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 2022 yılı için PTT’nin OGS başvuru ve ödeme işlemlerinde anlaşmalı olduğu bankaların OGS cihaz fiyatları için belirlemiş oldukları fiyatlar şunlardır:

 • Vakıfbank: 95 TL
 • Garanti BBVA: 120 TL
 • Denizbank: 55 TL
 • İş Bankası: 80 TL
 • Ziraat Bankası: 100 TL

OGS Garanti Süresi Kaç Yıl?

OGS cihazı elektronik bir cihaz olduğundan nadir de olsa arızalanabilir. PTT’nin OGS işlemlerinde anlaşmalı olduğu bankalar OGS cihazları için belirli garanti sürelerine sahiptir. Bu garanti süreleri bankaların kendi prosedürlerine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer OGS cihazınız garanti süresi dolduktan sonra arızalanırsa yeni bir OGS cihazı satın almanız gerekir fakat garanti süresi içerisinde olan arızalarda yeni cihazın ücretini ödemenize gerek yoktur. PTT’nin OGS işlemlerinde anlaşmalı olduğu bankaların OGS cihazlarının garanti süreleri için belirlemiş oldukları zamanlar şunlardır:

 • Denizbank: 5 sene
 • Vakıfbank: 4 sene
 • Garanti BBVA: 3 sene
 • İş Bankası: 4 sene
 • Ziraat Bankası: 3 sene

Siz de Borusan güvencesiyle aracını satmak isteyenlere online fiyat sunarak sorunsuz bir alım hizmeti veren Otonakit’i ziyaret edin ve hızlı bir şekilde teklif alın!


Etiketler
CANLI DESTEK İÇİN TIKLAYINIZ KULLANIM KLAVUZU