Stepne (Yedek Lastik) Nedir? Stepne Çeşitleri Nelerdir?

stepne, yedek lastik, mini stepne, stepne lastik

Otomobille yolculuk yaparken acil durumlar için alınabilecek çeşitli önlemler bulunur. Bu önlemler ihtiyaç anında aracın ve sürücünün en yakın yardım noktasına ulaşabilmesini sağlar. Araç içerisinde bulundurulan acil durum önlemlerinden birisi de stepnedir. Stepne, yedek lastik ya da istetme, araç içerisinde bulunur ve lastiklerin zarar görmesi durumunda kullanılır. Birden fazla sayıda çeşidi bulunan stepne günümüzde birçok sürücünün tercih ettiği bir önlemdir. Arabaların bagajlarının altında, üstünde ya da bagaj kapağının üzerinde yer alabilen stepne lastiği sayesinde aracın lastiklerinin zarar görmesi durumunda sürücü yedek lastiği kullanarak en yakın tamirciye ulaşabilir.

Stepne Çeşitleri Nelerdir?

Sürücülerin tercih edebileceği birden fazla stepne türü bulunur. Stepne çeşitlerinin birbirinden ayrılmasını sağlayan şey boyut ve sırt derinliğidir. Stepne çoğu zaman en yakın yardım noktasına götürmesi yeterli olan bir tedbir olarak görülür. Fakat aracın yapısında uygun olmayan stepne kullanımı çeşitli sorunlara yol açabilir. Uygun bir stepne çeşidi kullanarak ihtiyaç anında kullanabilir, aynı zamanda aracına zarar vermekten de kurtulabilirsiniz. Günümüzde sürücüler tarafından kullanılan istetme lastik çeşitleri şu şekildedir:

Tam Ebat Uyumlu Yedek Lastik

Adından da anlaşılabileceği üzere tam ebat uyumlu stepne lastik aracın yapısında birebir uygundur. Yedek lastiklerin yer kaplamaması için genel olarak küçük boyutlu ve aracın diğer lastiklerinden farklı lastikler kullanılır. Bu durum sorunlara yol açabilir. Tam ebat uyumlu yedek lastik aracın diğer tekerlekleri ile tamamen uyum içerisindedir. Böylece ihtiyaç anında yedek lastiği takabilir ve tamirciye gitmeden de kullanmaya devam edebilirsiniz. Tam ebat uyumlu yedek lastiklerin otomobillerin standart lastiklerinden bir farkı yoktur.

Tam Ebat Uyumlu Olmayan Yedek Lastik

Aracın diğer lastiklerine uyumlu olmayan lastiklerin yedek lastik olarak araçta bulundurulması oldukça yaygın bir durumdur. Bunun yapılmasının sebebi yedek lastiğin yer kaplamaması ve ağırlık oluşturarak yakıt tüketimini artırmamasıdır. Tam ebat uyumlu olmayan yedek lastik çeşitleri sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilir. Boyut ve şekil olarak aracın diğer lastiklerine uyumlu olmayan bu yedek lastik çeşidi araçta standart lastikler kadar yer kaplamaz. Fakat aracın diğer lastiklerinden farklı bir lastik takmak farklı sorunlara yol açabilir ve performansı etkileyebilir.

Tam Ebat Geçici Yedek Lastik

Geçici yedek lastiklerin diğer yedek lastik çeşitlerinden ayrıldığı en önemli nokta sırt derinliğidir. Amaç olarak aracı en yakın yardım noktasına götürmek üzere üretilen geçici yedek lastiklerin sert derinliği oldukça kısadır. Boyut olarak herhangi bir farkı bulunmaz. Fakat sırt derinliği standart lastiklere nazaran daha kısa olduğundan daha az ağırlık yapar.

Katlanır Geçici Stepne

Katlanır yedek lastikler hem boyut hem de ağırlık olarak stepne çeşitleri arasından en çok tercih edilebilen çeşittir. Bu çeşit aracın içerisinde havasız bir şekilde bulundurulur. İhtiyaç anında ise lastik pompa yardımı ile şişirilir ve tekerleğe takılır. Boyut ve ağırlık olarak avantajlı olsa da lastiklerin şişirilmesi zahmetli olabilir.

Her Araçta Stepne Bulunur mu?

Her araçta stepne bulunmaz. Araçta yedek lastik bulundurarak güvence oluşturmak tamamen sürücünün insiyatifindedir. Günümüzde araba üreticileri üretim esnasında araçlara yedek lastik yerleştirmekten de geri durur. Bu durumun nedeni yedek lastiğin aracın ağırlığını artırmasıdır. Ağırlığı artan araç daha fazla yakıt tüketir. Kendi aracınıza uygun bir yedek lastik satın alarak güvenliğinizi garantileyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Stepne Kullanılır?

Yedek lastiklerin kullanılması normal lastiklerin zarar görmesi durumunda gerçekleşir. Aracınızın herhangi bir lastiği hava kaçırdığında ve inmeye başladığında sürüş kalitesi olumsuz etkilenir, bu durum trafik kazalarına bile neden olabilir. Araç lastiğinin havasının sönmesi durumunda yedek lastiğinizi takarak güvenli bir şekilde yola devam edebilirsiniz. Araç lastikleri otomobillerin yere temas eden tek parçası olduğundan zamanla aşınabilir. Aynı zamanda yol yapısı da araç lastiklerinin yırtılmasına yol açabilir. Araç lastikleriniz herhangi bir zarar gördüğünde yedek lastiğinizi takarak yola devam edebilirsiniz.

Arabada Stepne Olması Zorunlu mu?

Araçlarda yedek lastik bulundurmanın zorunlu olup olmadığı sürücüler tarafından merak edilir. Günümüzde araçların yedek lastik bulundurmasını zorunlu kılan bir yasa yoktur. İlk etapta araçların büyük bir bölümünde yer alan yedek lastikler günümüzde üretim aşamasında eklenmez. Üreticiler aracın toplam ağırlığının artmaması için araçlara stepne eklemez. Araçlara yedek lastik eklemek tamamen sürücüye kalmıştır ve bu durumun herhangi bir zorunluluğu yoktur.

Seyir Halindeyken Lastik Patlarsa Ne Olur?

Sürüş esnasında lastikler çeşitli nedenlerden dolayı patlayabilir. Hızla ilerlemekte olan bir aracın lastikleri çakıl taşından bile etkilenerek patlayabilir. Lastiklerin patlaması hava kaçırmasına yol açar. Patlayan lastik sürüş halinde olan aracın kontrolünü zorlaştırır ve bu durum trafik kazalarına bile yol açabilir. Aracınızın lastiği patladıktan sonra kısa süre içerisinde yedek lastik ile değiştirmelisiniz. Yedek lastiğiniz uyumlu bir model değilse yine de takmalı ve en yakın yardım noktasına kadar gitmelisiniz.

Stepne Lastik Ömrü Ne Kadardır?

Yedek lastikler bazı durumlarda uzun süreler boyunca araçların bagajında bekleyebilir. Bu durum lastiğin hava ve basınç seviyelerinde değişim gerçekleşmesine yol açabilir. Yedek lastiklerin ne kadar süre boyunca kullanılması gerektiği sürücülerin merak ettiği bir konudur. Yedek lastikler sadece en yakın yardım noktasına ulaşana kadar kullanılmalıdır. Araçla uyumlu olan yedek lastikler ise herhangi bir değişim gerektirmeden kullanılabilir. Uyumlu olmayan yedek lastiklerin uzun süre kullanılması aracın denge ve süspansiyon sistemlerini bozabilir.

Araç lastik ömrü ne kadardır ve nasıl uzar diye merak ediyorsanız hemen tıklayın.

Stepne Lastikle Kaç Km Gidilir?

Yedek lastikler normal sürüşlerde kullanılmamalıdır. Sadece acil durumlarda kullanılması gereken yedek lastiklerle gidilebilecek herhangi bir kilometre sınırı bulunmaz. Yapı itibari ile araca uygun olmayan yedek lastikler kısa süre içerisinde bir lastik değişim noktasında değiştirilmelidir. Araca uygun olan yedek lastiklerle ise yola sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta lastiği doğru bir şekilde yerleştirmiş olmanızdır.

Stepne Lastiğin Normal Lastikten Farkı Ne?

Yedek lastiklerin birçok çeşidi bulunur. Bazı yedek lastikler aracın diğer tekerleklerinde bulunan lastikleri ile aynı olurken genel olarak yedek lastikler diğer lastiklerden farklı seçilir. Yedek lastiğinin bagaj içerisinde alan kaplamaması beklenir. Bu nedenle yedek lastiklerin boyutu ve sırt derinliği normal lastiklere göre farklı olabilir. Araçlarda yedek lastik taşınmasının getirdiği bir diğer durum da ağırlığın artmasıdır. Aracın ağırlığı arttıkça motor aracı hareket ettirmekte zorlanır ve daha fazla yakıt tüketir. Bu durumun önüne geçebilmek için yedek lastikler standart lastiklerden daha küçük ve hafif bir şekilde üretilir. Araçla uyumlu olan yedek lastiklerin ise herhangi bir farkı bulunmaz. 

Lastik ebatları ve çeşitlerine göre nasıl seçim yapılır merak ediyorsanız tıklayın.

Stepne Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli?

Yedek lastik kullanımı öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalardan bazıları şu şekildedir:

  • Aracınıza takacağınız yedek lastiğin sorunsuz olmasına dikkat edin. Bir süre boyunca aracın bagajında bekleyen yedek lastiğin hava basıncı değişmiş olabilir. Zamanla lastiğin dış yüzeyi hasar alabilir ve bu durum sürüşü etkileyebilir.
  • Yedek lastiği araca takarken dikkatli ve özenli davranmalısınız. Yedek lastiğin tekerleğe sorunsuz ve sağlam bir şekilde yerleştirilmiş olması can ve mal güvenliği açısından oldukça önemlidir.
  • Yedek lastiği kullanarak en yakın lastik değişim noktasında gittikten sonra yedek lastiğinizi aracınızla uyumlu olan standart bir lastikle değiştirmelisiniz. Sorunsuz ve kullanılabilir olduğundan emin olduğunuz yedek lastiğinizi ise ihtiyaç anında kullanmak amacıyla tekrar aracınızın bagajına ya da bagaj kapağına yerleştirebilirsiniz.

Aracınızı değiştirmek ve yeni bir araç satın almak istiyorsanız, Otonakit’ten hemen teklif alabilirsiniz. Sorunsuz, hızlı ve sürprizsiz bir süreç için siz de Otonakit avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Etiketler
CANLI DESTEK İÇİN TIKLAYINIZ KULLANIM KLAVUZU